loader
Artykuły biurowe

Papier – nieodzowny atrybut w biurze

Papier należy do tych artykułów, bez których niemożliwa jest praca w biurze. Każdego dnia podczas pracy biurowej zużywane są ogromne ilości papieru do drukowania, kopiowania i wysyłania ważnych dokumentów, ale także do sporządzania podręcznych notatek. Artykuły papiernicze muszą więc być stale w zasięgu ręki.

Warto pamiętać o tym, że na rynku dostępne są artykuły papiernicze bardzo różnej jakości – warto stawiać na te wyróżniające się wysoką jakością, gdy tylko takie okażą się trwałe.

Jaki papier biurowy jest dostępny?

W każdym biurze wykorzystywane są bardzo różne rodzaje papieru. Jedne z nich wykorzystywane są wyjątkowo często, po inne z kolei sięga się sporadycznie. Do typów papieru, z których w biurach korzysta się wyjątkowo często należy ten ksero. Do kopiowania oraz do czarno-białych lub kolorowych wydruków najczęściej wykorzystywany jest standardowy papier o gramaturze od 70-80 g/m². Papier ten jest odpowiednio sztywny, dzięki temu wszystkie urządzenia biurowe mogą pracować bez zakłóceń. Można go wykorzystać również do korespondencji. Na rynku oferowany jest także papier ksero, którego gramatura wynosi 200 – 2500 g/m². Jest on bardzo biały. Można używać go do bardzo różnorodnych wydruków. Sprawdza się zarówno w drukarkach atramentowych, jak i laserowych, świetnie współpracuje także z kserokopiarkami. Ma odpowiednią grubość, która nie stwarza podczas drukowania żadnych problemów.

Papier do drukarki

W biurze bardzo przydatny okazuje się nie tylko biały, ale także kolorowy papier ksero. W sklepach do wyboru jest mnóstwo kolorów, jest on oferowany w różnych rozmiarach. Barwiony w masie kolorowy papier ksero doskonale współpracuje z drukarkami atramentowymi i laserowymi. Barwa w większości przypadków odporna jest na starzenie – z pewnością jest to jedna z jego zalet. Można go bowiem wykorzystać do otrzymania bardzo ciekawych wydruków, również wizytowych. Niektóre typy sprawdzają się do sporządzania wydruków dwustronnych.

Inne cechy charakterystyczne dla kolorowego papieru ksero to wysoka ostrość wydruków oraz idealnie gładka powierzchnia. Na rynku dostępny jest również papier w rolkach – to nowość przynajmniej na polskim rynku papierów. Papier ten jest bezdrzewny, nie jest także powlekany. Wyróżnia się spośród innych papierów tym, że jest wyjątkowo biały. Zaletą jest również to, że do jego produkcji nie jest wykorzystywany chlor. Jest doskonały do kserokopiarek, maszyn ofertowych, szybkich drukarek.

Popularne rozmiary papieru

Do najbardziej popularnych, najczęściej spotykanych rozmiarów papieru należy ten o wymiarach 21 cm x 29,7 cm. Jest to format A4. W tym rozmiarze występuje między innymi standardowy papier ksero. Po złożeniu kartki papieru formatu A4 otrzymamy format A5, który ma wymiary 14,8 cm x 21 cm. Na rynku są jeszcze papiery formatu A5 o wymiarach 29,7 cm x 42 cm. W sklepach papierniczych w Polsce najczęściej oferowany jest papier formatu A4. Arkusze formatu A5 najczęściej mają formę broszury bądź zeszytu. Wykorzystywane są one także do niskonakładowego druku książek.