loader
Meble biurowe

Jaki fotel biurowy wybrać?

Fakt, że coraz więcej pracujemy przy komputerze sprawia, że częściej pojawiają się schorzenia związane z tym, że długo jesteśmy w pozycji siedzącej. Elementem mającym największy wpływ na komfort pracy przy komputerze będzie fotel. Przy obecnie dostępnej ofercie różnych foteli wybór tego spełniającego oczekiwania jest sporym wyzwaniem.

Przy wyborze krzesła do pracy przy komputerze należy zwracać uwagę na szereg elementów i tak naprawdę każdy z nich może mieć wpływ na komfort i bezpieczeństwo pracy szczególnie gdy wiele godzin będzie się w pozycji siedzącej. Rolą fotele w czasie pracy przy komputerze będzie zachowanie odpowiedniej postawy ciała, która eliminuje długotrwałe napięcie grup mięśniowych. Nadmierne napięcie powoduje zaś ból, a przez to zmniejsza się także komfort pracy.

Podstawa fotela

Przy pracy z komputerem standardem są fotele na kółkach, obrotowe z regulacją wysokości a także podłokietnikami. Wyposażenie fotela w jezdną podstawę pozwala na sprawną oraz bezpieczną zmianę położenia krzesła względem stanowiska komputerowego. Ważną kwestią budowy podstawy będzie pięć ramion. Fotele z czterema ramionami podstawy łatwiej się wywracają i mogą być nawet dla pracownika niebezpieczne.

Regulacja wysokości

Fotel biurowy do pracy przy komputerze powinien posiadać opcję regulowania wysokości. Dzięki temu będzie można dopasować wysokość siedziska odnośnie powierzchni biurka a także możliwe będzie prawidłowe ułożenie stóp na podłodze. Przeciętnie regulacja wysokości fotela powinna mieć około 40-50 cm od podłoża im jednak większy będzie zakres tym lepiej o ile nie działa to na stabilność fotela. Miejsce do siedzenia na fotelu powinno mieć zakres 3-5 stopni w kierunku oparcia.

Ergonomiczny fotel biurowy

Anatomiczne oparcie

Oparcie fotela służy odciążeniu mięśni utrzymujących postawę a także pozwala na zachowanie anatomicznych krzywizn kręgosłupa. Źle dobrane będzie powodowało pogłębienie albo spłycenie krzywizn. Optymalne oparcie powinno być odchylone około 10-15 stopni. Przy wyborze fotela trzeba zwracać uwagę na to jaka będzie możliwość regulacji kąta odchylenia całego oparcia i zagłówka.

Podłokietniki

Rolą podłokietników będzie ustabilizowanie i odciążenie dłoni. Są bardzo użyteczne w przypadku osób, które dużo piszą na klawiaturze. Najlepsza opcja to możliwość regulowania wysokości podłokietników między 19-25 cm nad siedziskiem.

Materiał

Materiał z jakiego wykonane będzie siedzisko oraz oparcie fotela jest istotny z punktu widzenia użytkownika. Do wyboru będzie skóra naturalna, ekologiczna, tkanina albo plastik. Każdy z tych materiałów ma wady i zalety. Skóra i materiały plastikowe są najbardziej higieniczne, bo łatwo dbać o czystość. Niestety nie ma odprowadzenia ciepła i zwiększa się temperatura ciała. Dlatego latem są lepsze fotele wentylowane.

Podnóżek

W sytuacji gdy będzie się dopasowywać fotel do biurka ważne będzie także ułożenie stóp, dlatego ważnym elementem wyposażenia miejsca pracy będzie podnóżek. Jego obecność będzie eliminować ucisk na tylną powierzchnię ud i dlatego nie ma problemu zahamowanego krążenia krwi w dolnych kończynach. Na dłuższą metę będzie to poprawiać komfort pracy.